Pokoje Gościnne Cybulskiego, Cracow
Festiwal Tańców Dworskich
Check-in
Check-out

Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

13 July 2022

Festiwal Tańców Dworskich to wydarzenie artystyczne, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy, a nawet całego świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju jest źródłem inspiracji do tworzenia widowisk i spektakli artystycznych sięgających do tradycji i praktyki zachowanej do dziś. Od wielu lat Kraków poprzez Festiwal i jego wydarzenia staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym poszczególnych artystów, zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie przebiegać wokół tematu komedii – baletu, istotnej formy dworskich widowisk łączących komedię i taniec.

Pierwszym wydarzeniem inaugurującym Festiwal Tańców Dworskich będzie spektakl Szachy w wykonaniu Baletu Cracovia Danza prezentowany na scenie przed Galerią Krakowską. To niezwykłe widowisko łączy w sobie fragmenty poematu Szachy Jana Kochanowskiego oraz pantomimę i tańce renesansowe ilustrujące tekst polskiego poety.

Nawiązując do tematyki festiwalu planujemy również zaprezentować na Rynku Głównym spektakl Baletu Cracovia Danza pt. Pan Molier prosi do tańca przygotowany specjalnie z okazji Roku Moliera na świecie. W tej panoramie choreografii stworzonych do komedii-baletów Moliera: Małżeństwo z musu, Mieszczanin Szlachcicem (J.B. Lully) i Chory z urojenia (M.A.Charpentier) oprócz zawodowych artystów wystąpią również uczniowie polskich państwowych szkół baletowych uczestniczący w festiwalowym master-class, a także specjalny gość Festiwalu Pierre-Francois Dollé.

Niezwykle widowiskowy,  pełen humoru spektakl jest zarówno prezentacją form tanecznych z repertuaru noworodzącego się baletu barokowego, wzorca dla całej Europy, jak i fragmentów teatralnych w wykonaniu aktorów komedii del Arte z Trupy Komedianty.

Tradycyjnym wydarzeniem festiwalu, planowanym również w tej edycji będzie polonez poprowadzony przez Romanę Agnel i tancerzy Baletu Cracovia Danza dla obecnej na płycie rynku krakowskiego publiczności. Zorganizowany w sobotę, po wieczornym spektaklu będzie możliwością przeżycia wspólnego tańca i włączenia się obecnych na Rynku osób do wydarzeń festiwalowych.

W trakcie trwania Festiwalu przewidziane są również pokazy taneczne ożywiające najpiękniejsze miejsca Krakowa. Te krótkie formy taneczne w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza wpisujące się w cykl Kraków tańcem malowany stworzone są wokół konkretnych tematów, lub postaci związanych z miejscem, gdzie są prezentowane.

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Konsulat Francuski w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie,  Trupa Komedianty, High Enough Film Production, Galeria Krakowska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowe, Air France, Restauracja Chimera,
Patroni medialni: TVP 3 Kraków, TVP Kultura, Radio Kraków, Kraków Culture Karnet, Dziennik Polski, taniecpolska.pl, Magiczny Kraków

Taneczne widowiska w plenerze, spektakle baletowe, pokazy mody i warsztaty. W dniach 16-31 lipca odbędzie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, a artyści roztańczą cały Kraków.

Tegoroczna edycja wydarzenia opiera się na temacie komedii-baletu, czyli formie, która łączy dworskie widowiska z tańcem i komedią. W programie spektakle na Rynku Głównym oraz placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pokazy z cyklu „Kraków tańcem malowany” oraz taneczne warsztaty.

Kochanowski i Molier w roli głównej

Festiwal Tańców Dworskich otworzy spektakl „Szachy” na podstawie utworu Jana Kochanowskiego. W sobotę o godz. 19:00 plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego zamieni się w wielką szachownicę, a artyści Baletu Cracovia Danza w fantazyjnych kostiumach odegrają role figur szachowych.

– W przedstawieniu zostały odtworzone autentyczne XVI-wieczne choreografie, a także pełne elegancji i wdzięku oryginalne stroje dworskie z epoki renesansu – informują twórcy sztuki.

 

Spektakl „Szachy” poprzedzą pokazy taneczne, prezentacje mody oraz warsztaty tańców dawnych.

Tydzień później o godz. 20:00 tancerze Baletu Cracovia Danza zawitają na Rynek Główny, gdzie zaprezentują swoje najnowsze widowisko pt. „Pan Molier prosi do tańca”, przygotowane z okazji 400. urodzin Moliera. Publiczność będzie mogła zobaczyć różne kompozycje taneczne ułożone do trzech realizacji molierowskich komedio-baletów.

– To nie tylko styl i pieczołowitość, aby odtworzyć tamten świat. Aby być jak najbliżej tej stylistyki i epoki właśnie poprzez propozycje muzyczne, plastyczne czy też grę komedii dell'Arte w maskach. To też nowe spojrzenie, inne i bardzo ciekawe – tak Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza i reżyserka, mówiła tuż przed premierą sztuki.

W przedstawieniu wystąpi gościnnie Pierre-Francois Dollé, mistrz francuskiego tańca barokowego. Na zakończenie artyści zaproszą publiczność do wspólnego odtańczenia poloneza.

Kraków tańcem malowany

W tym roku nie zabraknie również tanecznych pokazów opowiadających o dziełach sztuki i zabytkach stolicy Małopolski. 27 lipca, w ramach cyklu „Kraków tańcem malowany”, publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Magiczne ogrody” prezentowany w wyjątkowym miejscu – Ogrodzie Botanicznym UJ.

Z kolei dwa dni później na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich odbędzie się pokaz widowiska „La Fortuna. Dama z łasiczką”. Miejsce prezentacji spektaklu nie jest więc przypadkowe.

Tańczyć każdy może

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty tańców dworskich „Kraków tańczy” oraz kurs mistrzowski tańca barokowego przeznaczony dla uczniów państwowych szkół baletowych. Na dzieci i młodzież czekają także czterodniowe warsztaty pt. „Kraków tańczy pod Wawelem”. Zajęcia dedykowane są nie tylko najmłodszym mieszkańcom miasta, ale także gościom z Ukrainy. Wstęp bezpłatny, jednak obowiązują zapisy.

Festiwal Tańców Dworskich rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do 31 lipca.

 

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/balet-cracovia-danza-roztanczy-cale-miasto_46849.html

https://cracoviadanza.pl/festiwal/

See on map
Newsletter
Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close