BNP Paribas Green Film Festival to jedyny w Polsce i jeden z największych na świecie filmowych festiwali o tematyce ekologicznej, został stworzony w 2018 roku przez Piotra Biedronia i Grzegorza Dukielskiego – założycieli Fundacji Green Festival. W czasie jego trwania pokazywane jest blisko 50 filmów o tematyce ekologicznej. Dodatkowo pokazom towarzyszą spotkania z twórcami, ekspertami ONZ i lokalnymi aktywistami klimatycznymi. Nie brakuje też licznych warsztatów ekologicznych, spotkań edukacyjnych, wystaw, wykładów i działań artystycznych ukierunkowanych na doskonalenie kultury życia zgodnie z zielonymi wartościami.
Między 13 a 20 sierpnia warto odwiedzić miasteczko festiwalowe znajdujące się pod Wawelem, zająć wolny leżak i zabrać udział w dyskusjach lub prelekcjach. Prezentowane w tym roku dokumenty będą poruszać takie tematy jak: zmiany klimatu i misja ratowania planety, pułapki cywilizacyjnego wzrostu, problem znikającej wody, przyszłość żywienia, wyczerpujące się zasoby, przede wszystkim zaś co dalej z homo destructus. Najlepsze filmy zostaną nagrodzone przez jury w składzie: Tomasz Raczek, Ewa Ewart oraz Paweł Deląg.
Poniżej streszczenie programu festiwalu a więcej informacji znajdziecie tutaj
- 1. dzień BNP Paribas Green Film Festival poświęcony zdrowiu planety oraz jego mieszkańców. Zastanowimy się jak projektować miasta, aby żyło się w nich wygodnie, zdrowo i w zgodzie z naturą. Czy masowe stosowanie antybiotyków spowodowało koniec medycyny jaką znamy? Czy grozi nam kolejna pandemia podobna do tej z lat 2019-2021? Jak wygląda życie w indyjskim Delhi gdzie poziom stężenia pyłów w powietrzu jest największy na świecie i czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość?
- 2. dzień festiwalu poświęcony będzie tematyce transportu. Zastanowimy się jak powinien wyglądać Transport Przyszłości. Obecnie transport generuje blisko 25% całkowitych emisji CO2 w Unii Europejskiej. Trend jest wzrostowy, bo przybywa nam samochodów i latamy coraz częściej i coraz dalej. W jakim kierunku może rozwinąć się transport, aby nie był zabójczy dla klimatu.
- 3. dzień będzie poświęcony bioróżnorodności. Porozmawiamy o tym jak bioróżnodności jest ważna dla człowieka i innych mieszkańców Ziemi, o zagrożonych ekosystemach i działaniach jakie można podjąć dla ich ochrony.
- 4. dnia będziemy rozmawiać na temat żywności i jej wpływowi na środowisko. Na czym polega zrównoważone rolnictwo? Jak dewastujące dla środowiska są przemysłowe hodowle zwierząt i działalność wielkich koncernów spożywczych, tzw. firm-szarańczy? Jaki jest wpływ naszej diety na środowisko i jak będą wyglądać nasze nawyki żywieniowe w przyszłości?
- 5. dnia tematem będzie transformacja energetyczna. Zastanowimy się czy istnieje idealny sposób pozyskiwania energii? Który z rodzajów dostępnej obecnie energii jest najlepszy dla środowiska? Czy energia atomowa uratuje nas przed katastrofą klimatyczną?
- 6. dnia będziemy rozmawiać nt. konsumpcji, która w dzisiejszym świecie jest wyznacznikiem jakości życia. Kto nie konsumuje, nie jest ważny dla świata. Mamy konsumować dużo i często bez oglądania się na rzeczywiste potrzeby oraz koszty ekologiczne czy społeczne. Jednakże system oparty na permanentnym wzroście nie ma prawa bytu w skończonym świecie, w którym zasoby są ograniczone. Kiedy się opamiętamy?
- 7. dnia BNP Paribas Green Film Festival pokażemy różnorodne filmy z całego świata pokazujące problematykę zmian klimatu.