Odpowiedzialna i zrównoważona turystyka
City Helpers to narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki, które jest kontynuacją inicjatywy #RespectKrakow, podjętej przez miasto w 2019 r. Program nawiązuje do podobnych działań z powodzeniem realizowanych w takich miastach, jak Dubrownik, Marsylia czy Amsterdam. Projekt powstał w wyniku serii warsztatów i spotkań z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, straży miejskiej, reprezentantów branży turystycznej.
W trosce o mieszkańców
Kontynuacja projektu jest bardzo ważna dla wizerunku Krakowa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jednak przygotowując koncepcję i skalę jego realizacji, w tym roku miasto bierze pod uwagę szersze tło i spektrum planowanych działań. Dotyczą one nie tylko turystów zagranicznych, ale również gości z Krakowa i okolic, którzy odwiedzają Stare Miasto w celach rozrywkowych. Troska powinna być przede wszystkim skierowana w stronę mieszkańców historycznego centrum, którzy doświadczają negatywnych skutków nocnego życia miasta. Budżet Miasta Krakowa na 2022 rok zapewnia środki na kontynuację projektu w takim zakresie, jak dotychczas był realizowany. Brane są również pod uwagę działania, dzięki którym projekt mógłby zaistnieć w rozszerzonej wersji.
Ochrona historycznego centrum miasta
Zabytkowa przestrzeń historycznego centrum miasta to obszar od kilku lat najmocniej narażony na negatywne zjawiska związane z tzw. ekonomią nocy. Podsumowanie zeszłorocznej edycji projektu City Helpers pokazuje, że to ważne narzędzie dbania o ochronę wartości parku kulturowego Stare Miasto. Wobec wyzwań i problemów, a także dążąc do uspokojenia tej przestrzeni, ważne są skuteczne działania. Czynności podejmowane w ramach programu City Helpers wpływają na poprawę postrzegania i pozytywnego odbioru tego obszaru. Nadzór nad realizacją projektu sprawowała miejska instytucja kultury – Krakowskie Forum Kultury. W lipcu i sierpniu na ulicach Starego Miasta specjalnie przeszkoleni miejscy pomocnicy udzielali informacji turystycznej i przypominali o zasadach obowiązujących w naszym mieście. Zwracali również uwagę w przypadkach zaobserwowania naruszeń regulacji uchwały o parku kulturowym Stare Miasto. Dotyczyło to przede wszystkim wystawiania reklam na chodnikach oraz nielegalnego handlu. W sytuacji braku reakcji informowano o takich sytuacjach straż miejską.
Dlaczego City Helpers są tak ważni?
Najwięcej przeprowadzonych interwencji dotyczyło zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdarzenia te miały miejsce głównie w sobotnie noce. Zdecydowana większość (ponad 70%) kończyła się zaprzestaniem naruszeń.
City Helpers w krótkim czasie stali się rozpoznawalną formacją, a samo ich pojawienie się w danym miejscu pomagało wyciszać i eliminować wiele negatywnych sytuacji. Charakterystyczny ubiór, symbole zespołu i wyraziste znaki sprawiły, że turyści wielokrotnie sami zwracali się do nich o pomoc. W pozostałych przypadkach wymagana była interwencja strażników miejskich, którzy nakładali mandaty lub dokonywali zatrzymań.
Dodatkowa ochrona przestrzeni miejskiej
Projekt zdecydowanie poparły krakowskie placówki dyplomatyczne. Konsulowie bardzo dobrze ocenili pomysł, a szczególnie informacje i ostrzeżenia zamieszczone na ulotkach kolportowanych przez City Helpers. Część placówek umieściła je w swoich witrynach informacyjnych. Do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęły też oficjalne podziękowania od cudzoziemców za udzieloną pomoc.
Program został również doceniony w kontekście dodatkowej ochrony przestrzeni miejskiej, a także w budowaniu i promowaniu oczekiwanych standardów zachowania w historycznym centrum miasta. Takie oceny znalazły się w opiniach straży miejskiej, Wydziału Spraw Administracyjnych oraz Wydziału ds. Turystyki UMK.
Akcja wpisuje się w rekomendacje „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028” przyjętej Uchwałą Rady Miasta Krakowa 24 marca 2021 r.