Muzeum Inżynierii i Techniki od początku kwietnia zachwyca Krakowian nową stałą wystawą- dla wielu zapewne nostalgiczną. Miasto. Technoczułość to pierwsza w Polsce równie obszerne ukazanie historii myśli inżynieryjnej, jej wpływie na zmiany zachodzące w mieście jak i na mieszkańców.
Wśród eksponatów znalazły się m.in: drewniane rury wodociągowe z XVI w. pochodzące z Krakowa i Gdańska, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, pierwsze polskie telefony, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma (ze skalą geograficzną), jedna z pierwszych lamp elektronowych polskiej produkcji – trioda Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, kuchnia elektryczna „Gródek”,lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.
Prezentowana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, przygotowana we współpracy z Muzeum Ziemi w Warszawie, wystawa przedstawia unikatowe pozostałości szkieletów zwierząt epoki lodowcowej, m.in. czaszkę mamuta odnalezioną w Wiśle, kości nosorożca włochatego, słonia leśnego, niedźwiedzia jaskiniowego, prażubra, tura i jelenia olbrzymiego. Wśród eksponatów odnajdziemy również kolekcję broni paleolitycznych łowców.
Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa gwarantuje świetną zabawę na wystawie poświęconej zabawkom Polskiej Republiki Ludowej. Trzepaki, Reksio, Atari to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych pragnących powrócić do czasów swojego dzieciństwa. Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć m.in. misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też rzadkie okazy, np. autentyczną lalkę Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Reksia oraz Bolka i Lolka, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich autorów, grafików i ilustratorów), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Na wystawie naturalnie nie zabrakło tytułowego trzepaka oraz komputera Atari.
Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne. Najmłodszych zwiedzających prowadzą narratorzy – Zosia i Antoś, których teksty są projektem uczennic i uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr. 52 w Krakowie
Po więcej informacji zapraszamy na stronę krakow.pl:
https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1744849,,trzepaki__reksio__atari_.html
https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1744887,2023-04-09,wielkie_ssaki_epoki_lodowcowej.html
https://www.krakow.pl/kalendarium/1919,object,1,1744999,2023-04-09,nowa_wystawa___miasto__technoczulosc.html
Zdjęcie w miniaturze pochodzi ze strony Radia Białystok