Szlakiem krakowskich szopek
Miejskie place, ulice, kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. W różnych miejscach Krakowa zagościły kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów. Świetliste, misternie zdobione budowle można napotkać podczas codziennych spacerów, w drodze do szkoły, pracy czy w czasie świątecznych zakupów.
Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nie jest przypadkowe. Nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta, dlatego też podążając szlakiem szopek, można poznawać Kraków i odkrywać jego ciekawostki.
Szopki, choć zakorzenione w tradycji, często odwołują się do aktualnych wydarzeń. Stanowią więc swego rodzaju kronikę przeszłości. Cześć z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.
Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.
6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbędzie się tradycyjny spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia dla rodzin (wejściówki dostępne będą na kbf: bilety) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym.
KBF przygotowało także instagramowy konkurs. Wystarczy w kreatywny sposób pokazać spacer wokół szopki i oznaczyć profil biura. Do wygrania m.in. vouchery na Festiwal Muzyki Filmowej i książkowe nowości książkowe. Konkurs rusza 8 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Więcej szczegółów wkrótce na profilu IG @kbf.krakow.
źródło: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/tradycyjne-szopki-po-raz-kolejny-opanowaly-krakow_48935.html