Dwór jagielloński miał charakter międzynarodowy i był kulturalną mekką dla jego gości. Celem festiwalu jest odtworzenie tego rewolucyjnego i przełomowego czasu w wielu dziedzinach sztuki i życia. Zapraszamy reprezentantów różnych pokoleń do wspólnej i nieraz zaskakującej rozmowy o historii i dziedzictwie kulturowym odbijającym się w pracach wielu współczesnych artystów, dzięki którym budujemy dziś most między przeszłością, a teraźniejszością, między wielkimi osiągnięciami Jagiellonów, a XXI wiekiem – mówi Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.
Hasłem tegorocznej edycji jest „Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych”. W związku z tym na dziedzińcu Zamku Królewskiego stanie planetarium, a odwiedzający będą mogli wziąć udział w dyskusjach oraz warsztatach na temat odkryć geograficznych, astrologicznych i biologicznych.
Pod uwagę zostaną wzięci także miłośnicy fotografi oraz kina. Zaplanowaliśmy pokaz „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” Janusz Majewskiego, „Photon” Normana Leto oraz „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego. Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z reżyserami i specjalistami. Ponadto na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanie autobus, w którym będzie można spróbować swoich sił jako filmowiec i zobaczyć, jak wygląda słynne mobilne studio filmowe Sławomira Idziaka – zdradza Wiśniewska.
Całemu wydarzeniu towarzyszć będzie także muzyka nawiązując do tradycji balów i koncertów z czasów jagiellonów. Organizatorzy festiwalu przygotowali dla uczestników szereg muzycznych atrakcji m.in. warsztaty rapowania, silent disco czy spotkanie z Moniką Brodką oraz „Noc z ambientem”, czyli plenerowy koncert muzyki ambientowej.
więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tutaj i program
zródło: tutaj